LEGENDARY SINCE 1959

Past Results

2011

Event First Second Third
All Round Cowboy Rhys Angland
All Round Cowgirl Jo Farquhar
2nd Division All Round Cowboy Aaron Breiner
Local Overall Competitor Tristan Hartley
Open Bull Ride David Kenny Matthew Postle Carl Green
Steer Wrestling Shane Iker Chris Savas Shane Kenny
Team Roping Aaron BookluckBrendan Kenny Grant Hanrahan, Ty Parkinson Stephen Vohland, Kendall Douglas
Rope & Tie Shane Kenny Terry Evison Clancy Middleton
Open Bareback Anthony Thomas Stuart Frame Fred Osman
Open SaddleBronc Rhys Angland Carl Chambers, Sam Knight
Local Station Event Davey Dean Tryon Craigie, Jacob Duncan
Breakaway Roping Rachelle Stanley Rebecca Van Houten Megan Pohlman
2nd Division Bareback Owen Lee B.J Shephard Davey Dean
Junior Barrel Race Shianne O’Donoghue-Kent Megan Pohlman Benjamin Gard
Junior Bull Ride Jackson Gill Jake Plate Alexander Monroe
Junior Bareback Shane Austin Jordan Austin-Iker Benjamin Gard
2nd Division Saddle Bronc Brent Smyth Byron Remfrey Graham Ellis
2nd Division Bull Ride Joseph Pluto Andrew Kelly, Troy Wilkinson
Ladies Barrel Race Jo Farquhar Leanne Caban Makayla Saunders
Over 50’s Team Roping Kevin Reynolds, Snr Alan Knox
Poddy Calf Ride Dylan Isaac Darcy Harrison-Douglas
Junior Bucking Ponies Shane Austin Jordan Austin Iker Benjamin Gard

2010

Event First Second Third
All Round Cowboy Clancy Middleton
All Round Cowgirl Leanne Caban
Open Bull Ride David Kenny Ty Parker Reece Weller
Steer Wrestling Mark Price Shane Iker/Terry Evison Casey Lillyman
Team Roping Aaron Bookluck/Terry Evison Casey Lillyman/Anthony Lillyman Shane Iker/Wayne McGhee
Rope & Tie Clancy Middleton Cameron Milner Troy Caban
Open Bareback Darren Clarke Matthew Makinson Reeve McCormack
Open SaddleBronc Cameron Webster Jamahl Hamilton Kerry Wellington/Greg Hamilton
Local Station Event Jacob Duncan Jake Webster/Luke Chaplain
Breakaway Roping Melinda Balderson Megan Pohlman Kathryn Hale
All Round 2nd Division Cowboy Cameron Milner
2nd Division Bareback Dion Lane Clayton Lane Reeve McCormack
Junior Barrel Race Shianne O’Donoghue-Kent Calla Matthews Makayla Saunders
Junior Bull Ride Scott Harrison Ben Ellis George Chong
2nd Division Saddle Bronc Luke Morgan Jim Ryan/Dale Roberts/Jason Crawford
2nd Division Bull Ride Ben Robinson Ken Hilan
Ladies Barrel Race Jo Farquhar Stephanie Gard Tenielle Little
Cowboys Challange MAS Mechanical Team MCB/ Jesse James Team
Over 50’s Team Roping Alaistair Anderson/Stuart McLean

2009

Event First Second Third
All Round Cowboy Mark Knox
All Round Cowgirl Wendy Caban
Open Bull Ride Cody Tapp Rhys Angland Brett Cross
Steer Wrestling Cody Sheahan Paul Kenny Clany Middleton
Team Roping Robert McPhee/Glen Perkins Peter Swain/ Michael Wilkinson Mark Knox/Brendan Kenny
Rope & Tie Shane Kenny Clancy Middleton Shane Iker
Open Bareback Troy Thompson Darren Clarke Dee Heinemann
Open SaddleBronc Kerry Wellington Andrew Bourke/Greg Hamilton Ken Knudsen
Local Station Event
Breakaway Roping Kym Ash Sue-Ellen Brazier Jo Farquhar
All Round 2nd Division Cowboy Clancy Middleton
2nd Division Bareback Matthew Makinson Anthony Thomas Troy Thompson
Junior Barrel Race Calla Matthews Katina Matthews Shianne O’Donoghue-Kent
Junior Bull Ride Bryden Atkins Ty Parkinson Cameron Milner
2nd Division Saddle Bronc Mark Collins Carl Green Andrew Turvey
2nd Division Bull Ride Jamie Hastead Carl Green Glen Lefoe/ Troy Mara
Ladies Barrel Race Adele Edwards Wendy Caban Rebecca Knudsen
Over 50’s Team Roping Gary McPhee/Ron Purse Norman Bushell/Stephen Vohland Norman Stagg/Robert McPhee

2008

Event First Second Third
All Round Cowboy
All Round Cowgirl
Open Bull Ride Chris Lowe Jared Borghero Jason Mara
Steer Wrestling Errol Frain Mark Thompson Dave Jessat
Team Roping Brad Cavanagh/Robert McPhee Jim Tattam/Allan Flood Aaron Bookluck/Terry Evison
Rope & Tie Terry Evison Adam Maher Dale Caban
Open Bareback Greg Leys Scott Fraser Lee Bowker
Open SaddleBronc Jeremy Shaw Anthony Caldwell Clint Harm
Local Station Event
Breakaway Roping Kerry Kenny Peta Browne Cherie O’Donoghue
All Round 2nd Division Cowboy
2nd Division Bareback Alex Turner Darcy Smith Quinton Jurd
Junior Barrel Race Calla Matthews Jamie-Lee Krause Stephanie Gard
Junior Bull Ride Jake Hertel Donald Hilton Joel Chevalley
2nd Division Saddle Bronc Ken Knudsen Robert Hick Brendan Breiner
2nd Division Bull Ride Chris Kelly Rakai Barry Terrance Nimble
Ladies Barrel Race Wendy Caban Jamie-Lee Krause Fallon Mulhall
Wild Horse Race
Over 50’s Team Roping Bob Armitage/Allan Flood Bob Holder/Russell Stanley Bruce Marsh/Peter Evison

2007

Event First Second Third
All Round Cowboy Shane Kenny
All Round Cowgirl Jan Saunders
Open Bull Ride Grant Wells Rhys Angland Thomas McCallum
Steer Wrestling Shane Kenny Darryl Jones Cameron Bell
Team Roping Brendan Kenny/Mark Knox Errol Frain/Shane Iker Lee Kimber/Cherie O’Donaghue
Rope & Tie Clancy Middleton Mark Knox Paul Emerson
Open Bareback Darren Clarke Travis Young Clint Burton
Open SaddleBronc Mavryn Remfrey Dan Mortensen Andrew Bourke/Peter Moffat/Adam Newman (Third Place Tie)
Local Station Event Fred Turner Allan Rankine Dallas McNamara
Breakaway Roping Jan Saunders Tamara Knox Helen McVicar
All Round 2nd Division Cowboy Joel Lillyman
2nd Division Bareback Ben Seeds Cody Angland Dinny Moran
Junior Barrel Race Tayla-Maree Johnston Bianca Weier Dyllan Stagg
Junior Bull Ride Ben Willis Jared Borghero Benjamin Sheahan
2nd Division Saddle Bronc Anthony Hick Ken Knudsen Adam Hamilton
2nd Division Bull Ride Joel Lillyman Jayden Lyall Ryan Storey
Ladies Barrel Race Bridget Brandenburg Tenielle Little Liza Longley
Wild Horse Race Billfinger Berger Team Turner Team Commercial Hotel Boonah
Over 50’s Team Roping Murray Whitwell/Netta Wharton Ron Purse/Gary McPhee Steven Vohland/Paul Robertson

2006

Event First Second Third
All Round Cowboy Dale Caban
All Round Cowgirl Fallon Mullhall
Open Feature Horse Brock Harris
Open Bull Ride Aaron Sutton Martin Carlo Chris Lowe
Steer Wrestling Darryl Jones Scott Bandy Cody Sheehan
Team Roping Kim Michalis/Dan Pearson Troy Caban/Dale Caban Terry Flute/Andrew Forster
Rope & Tie Dale Caban Kasey Kenny Robert McPhee
Open Bareback Victor McDowall & Dee Heinaman (First Place Tie) Jake Marshall
Open Feature Bull
Open SaddleBronc Bruce O’Dell Michael Cordingly Pat Croydon
Local Station Event Dan Black & Karl Armstrong (First Place Tie ) Fred Turner
Breakaway Roping Kerry Turner Anna McPhee Rebecca Van Houton
All Round 2nd Division Cowboy Alex Turner
2nd Division Bareback Clinton Burton Jake Marshall Jamie Drummond
Junior Barrel Race Tanya Diston Dillon Stagg Tylan Gibb
Junior Bull Ride Beau Willis Brad Corrie Troy Marra
2nd Division Feature Bull
2nd Division Feature Horse Matthew Bailie
2nd Division Saddle Bronc Lucas Wilson Jeff Hay Matthew Daley
2nd Division Bull Ride David Mason Scott Glasby Chris Kelly
Barrel Race Cathie Raaen Wendy Caban Liza Longley
Wild Horse Race Billfinger Berger Team Boulton, Jamison & Angland Wranglers New Force Livestock Team
Over 50’s Team Roping Peter Evison/Bruce Marsh Len Kimber/Ron Purse Peter Kennedy/John Wharton
Bull Pit Garth Beauchamp Matthew Postle Chris Lowe

2005

Event First Second Third
All Round Cowboy Scott Fraser
All Round Cowgirl Wendy Lowick
Open Feature Horse Jayden Boulten
Open Bull Ride Chris Lowe Scott Fraser Nicholas Birch
Steer Wrestling Rob Mills Shane Kenny Andrew Murdock
Team Roping Steve Purse & Lamar Cox Terry Evison & Aaron Bookluck Leo Purse & Aaron Purse
Rope & Tie Wayne McGhee Lee Kimber Adam Purse
Open Bareback Scott Fraser Travis Young Lee Bowker & Darren Clarke
Open Feature Bull Nicholas Birch
Open SaddleBronc Jayden Boulten Greg Hamilton Kevin Purcell
Local Station Event Roderick Downs Lindsay Pate Dallas Macnamara
Breakaway Roping Kerry Turner Rebecca Van Houton Sharon McGuire
All Round 2nd Division Cowboy Bryan Wellby
2nd Division Bareback Chris McPhee Nicholas Birch Ben Fahey
Junior Barrel Race Tayla-Maree Johnston Sharna Little Candice Parkinson
Junior Bull Ride Chris Kelly Gavin Webber Rhys Angland
2nd Division Feature Bull Rhys Angland
2nd Division Feature Horse Doug Willetts
2nd Division Saddle Bronc David Sammon Byrne Wellby Alex Turner
2nd Division Bull Ride Troy Mara Riley Carter Cody Ford
Barrel Race Wendy Lowick Jan Saunders Cathie Raaen
Wild Horse Race Caiwarra Bulls Mas Mechanical Horse & Jockey Holtel Team
Over 50’s Team Roping Peter Oberle & Trevor Dickinson Peter Evison & Bruce Marsh Ron Purse & Garry McPhee

2004

Event First Second Third
All Round Cowboy Scott Fraser
All Round Cowgirl Susie Fearon
Open Feature Horse
Open Bull Ride Scott Fraser Greg Makejev Ben Seeds
Steer Wrestling Clancy Middleton Jnr Shane Kenny Malcolm McClymont
Team Roping Brendon Kenny & Heath Kimba Kevin Cooper & Mark Gibb Alistair Anderson & Scott Napier
Rope & Tie Shane Kenny Neville McCarthy Brendon Kenny
Open Bareback Scott Fraser Victor McDowell Travis Young
Open Feature Bull Nicholas Birch
Open SaddleBronc Marvyn Remfrey Brad Pierce Scott Fraser
Local Station Event Clint Brock Dallas Macnamara David Bone
Breakaway Roping Anna McPhee Susie Fearon Caroline McIntosh
All Round 2nd Division Cowboy Jackson Masterson
2nd Division Bareback Ben Jones Jonathon Berry Clayton Russell
Junior Barrel Race Aharna Little Dyllan Stagg Naomi Snelling
Junior Bull Ride John Stacey Sam Larson Ryan Gill
2nd Division Feature Bull Not ridden
2nd Division Feature Horse Not ridden
2nd Division Saddle Bronc Peter Moffatt Russell Welby Tim Macronan
2nd Division Bull Ride Jackson Masterson Kevin Connolly David Kennedy
Barrel Race Cherie McQualter-Whyte Kristie O’Brien Wendy Lowick
Wild Horse Race MAS Mechanical Team Warren’s Mick Willies Saddlery
Over 50’s Team Roping Bruce Marsh – Tom Kenny Ron Purse – Gary McPhee

2003

Event First Second Third
All Round Cowboy Shane Kenny
All Round Cowgirl Cherie McQualter Whyte
Open Feature Horse Tom Fay
Open Bull Ride Heath Shrimp Clayton Russell Dale Groves
Steer Wrestling Shane Kenny Mark Price Scott Bandy
Team Roping Terry Evison & Kevin Cooper Jeff Miller & Glen Perkins Ben Tetlow & Ian Simpkins
Rope & Tie Shane Kenny Paul Emerson Adam Purse
Open Bareback Nick McGuire Tony Hecksher Lee Bowker
Open Feature Bull Not ridden
Open SaddleBronc Clint Harm Scott Bandy Darryl Bunyan
Local Station Event Lymon Craigie David Samon Robert Walker/Nick Dowsett
Breakaway Roping Cherie McQualter Whyte Leanne Harm Anna McPhee
All Round 2nd Division Cowboy Russell Welby
2nd Division Bareback Karl Armstrong Ben Fahey Kevin Connolley
Junior Barrel Race Sharna Little Terry Evison Tenille Hanrahan
Junior Bull Ride Jason Mara Rhys Angland Bud Williamson
2nd Division Feature Bull Not ridden
2nd Division Feature Horse Not ridden
2nd Division Saddle Bronc Russell Welby Andrew Murdock Jim Laverty
2nd Division Bull Ride Cameron Hay Nathan Cooper Matthew Postle
Barrel Race Fallon Mulhall Cherie McQualter Whyte Liza Langney
Wild Horse Race Kilarney Hotel Ian Remfrey Team Robert Age Team
Over 50’s Team Roping Garry McPhee & Ron Purse Neville McCarthy & Bob Holder Peter Oberle & Ian Augustin